Predpríprava na tento veľkolepý stredoeurópsky projekt prebiehala už na konci školského roku 2011/2012.
Vo „výberovom konaní“ som obstála zrejme najlepšie, takže práve ja, Dominika Jászaiová z 2.A triedy, v doprovode pána profesora Soósa som bola vybraná ako reprezentantka Gymnázia Opatovská.
Celý začiatok projektu sa konal v Slovinsku, v meste Laško, ktoré sa nachádza v peknom prostredí a ubytovaní sme boli v krásnom hoteli.
Zišlo sa tam viac ako 300 študentov z rôznych krajín Európy ( Slovensko, Česko, Maďarsko, Bulharsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Slovinsko, Rumunsko, Kosovo...).
Odchádzali sme 24.9. z vlakovej stanice v Košiciach. Vlakom sme cestovali do Budapešti, kde náš už čakal minibus so žiakmi a učiteľmi z Rumunska a Maďarska. Spolu sme cestovali až do spomínaného Laška. Po rýchlom Check-In-e sme sa zoznámili so spolubývajúcimi a dole nás už čakalo „slávnostné“ otvorenie tohtoročného Acesu. Celé otvorenie sa nieslo v znamení uvoľnenej nálady. Hneď na úvod sme sa mali možnosť zoznámiť s množstvom nových a milých tvárí. Večer sme mali voľno, respektíve sme mali na výber oddych v hotelovom bazéne, ktorý nám bol k dispozícii každý večer od 18.00 do 22.30 alebo sme mohli hrať hry s Pleasure and Leasure tímom, ktorý mal pre nás deň čo deň pripravených množstvo hier a zaujímavých aktivít.
Každé ráno sme začali raňajkami . Možnosť naraňajkovať sa sme mali od 7.30 do 8.45. Po raňajkách nás deň čo deň čakalo veľa zaujímavých hier alebo workshopov. Jednou z hier boli Laško games, v rámci ktorej sme celý deň chodili po Lašku, hľadali stanovištia a učili sa spolupracovať ako tím s našimi partnerskými školami. Mali sme možnosť vyskúšať si tímovú súdržnosť, potrápili sme si mozgové závity, počúvali mýty o meste a hry sme zakončili najprv tímovou a neskôr aj skupinovou fotkou všetkých členov projektu.
Vo workshopoch si každý prišiel na svoje. Mali sme možnosť výberu z viac ako 7 rôznych ranných, popoludňajších alebo celodenných workshopov zameraných takmer na všetko, od natáčania cez herectvo až po túru. Ranné workshopy trvali približne 2 hodiny, po nich nasledoval obed, krátka prestávka a opäť ďalšie 3 hodiny v znamení workshopov.
Jeden z dní nášho pobytu bol venovaný exkurziám. Exkurzie spojená s prehliadkou mesta alebo prehliadka hradu v meste Cejle boli veľmi zaujímavé.
Čas na nudu počas celého týždňa nebol. O zábavu a program sme mali vždy postarané. Takisto bolo postarané o to, aby sme neumreli hladom. Trikrát denne sme mali k dispozícii švédske stoly a v prípade, že sme šli v rámci programu mimo hotela, mali sme dôkladne pripravené obedové vrecúška.
Tento projekt mi dal osobne veľmi veľa. V prvom rade som sa naučila byť menej hanblivá,naučila som sa prejaviť svoj názor, zlepšila som si angličtinu, spoznala strašne fajn ľudí, s ktorými som si veľmi rozumela... Na tento krátky, no nezabudnuteľný projekt budem spomínať ešte dlho s úsmevom na tvári.
Pevne verím, že projekt ukončíme s takým elánom a radosťou, ako sme ho začali a že budúce roky prilákajú ešte viac a študentov, ktorý sa veľmi radi zapoja do niečoho podobného.