Všetko sa začalo v nedeľu 21. septembra, keď sme sa my, účastníci projektu (Viktor 2.A, Valentína 3.A) a naše panie profesorky, zobudili a uvažovali, čo nám očakávaná cesta prinesie. Cestovali sme s našimi poľskými kolegami zhruba 15 hodín, kým sme dorazili do nášho cieľa, do mesta Bacau.
Keď sme dorazili, program sa mohol začať. Zoznámili sme sa s členmi všetkých zúčastnených krajín a naozaj srdečné nás privítali naši hostitelia, rumunskí partneri. Samozrejme sme sa s niektorými účastníkmi projektu poznali už od meetingu v Košiciach, takže sme si aj zaspomínali na pekné chvíle strávené na Slovensku.
Na začiatku nám hostitelia ukázali školu a bohato pohostili koláčmi domácej výroby. Potom sme sa už mohli pustiť do činnosti, ktorá bola dôvodom nášho vycestovania. Prezentácie a diskusie o biodiverzite boli zaujímavé, dozvedeli sme sa mnoho o Rumunsku, o prírode, ale aj kultúre a zvykoch tohto regiónu. Po chutnom, zaslúženom obede nasledovala prehliadka mesta. Videli sme množstvo tunajších architektonických skvostov, ale aj rozľahlé ružové parky a typické žlté taxíky značky Dacia, ktoré zaujali už na prvý pohľad. Večer si pre nás pripravili program talentovaní študenti a, samozrejme, nechýbalo ani folklórne predstavenie v krojoch typických pre kraj Moldova , v ktorom sa mesto Bacau nachádza.
Po prenocovaní v našich nových rodinách na nás čakalo veľa čerstvého vzduchu, teda nápaditý program v lese . Po stretnutí s tunajšími lesníkmi sa nám naskytla jedinečná príležitosť adoptovať si svoj vlastný strom, ktorý sme si riadne označili a vymerali. Poobede pre nás zorganizovali exkurziu do Prírodovedného múzea, po ktorej nás čakala večera v tradičnej rumunskej reštaurácii, ktorú nám na rozlúčku pripravili naše dočasné rodiny.
V stredu skoro ráno sme sa opäť vybrali na cesty. Naším cieľom bola delta Dunaja, konkrétne mesto Tulcea, kde sme boli prijatí u guvernéra tejto oblasti. Nasledovala prehliadka múzeu s akváriom. Po presune do neďalekého Murighiolu sme sa ubytovali v útulnom penzióne s nádherným výhľadom na samotnú deltu.
No výhľad nám nestačil, nasledujúci deň sme si vyskúšali dobrodružstvo na Dunaji na vlastnej koži . S motorovými člnmi sme sa vybrali na takmer trojhodinovú prehliadku po zátokách plných lekien a vodného živočíšstva. Po tomto dychvyrážajúcom výlete sme oprášili pastelky, zapojili kreatívne zmysly a s pomocou hlavne prírodných materiálov sme tvorili umelecké diela, ktoré vystihovali krásu prírody v Rumunsku.
Posledný večer sa niesol v znamení zábavy. Každý štát odprezentoval národné kroje a po večeri sme si do neskorej noci užívali pripravenú rozlúčkovú diskotéku.
Ráno, vytancovaní a málo vyspatí, sme sa rozlúčili s ostatnými, ktorých kroky viedli do Bukurešti a my a Poliaci sme boli pripravení na dlhú 21 hodinovú cestu cez tajomnú Transylvániu až k nám domov, na naše krásne Slovensko.
Do galérie Comenius - návšteva Rumunska boli pridané fotografie.