• Novinky

     • Dejepisná súťaž Košice včera a dnes
      • Dejepisná súťaž Košice včera a dnes

      • Dňa  4.5. 2018 sa v budove KSK uskutočnil už 18. ročník dejepisnej súťaže Košice včera a dnes, ktorý organizovalo už tradične Gymnázium na Opatovskej ceste 7 v  Košiciach v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom, Východoslovenským múzeom a Magistrátom mesta Košice.  Na regulérnosť súťaže dohliadala 3 členná komisia, ktorej predsedal pracovník VSM Mgr.Patrik Fečo.  Po dramatickom boji  zvíťazilo družstvo z Gymnázia Poštová 9, Košice, druhá priečka patrila Evanjelickému gymnáziu Jána Amosa Komenského v Košiciach a čo je potešujúce na treťom mieste skončilo  naše družstvo z Gymnázia Opatovská cesta 7, Košice, v zložení Petra Hegedusová a Tomáš Huntata z 3.B triedy a Yasemin Sviatková z 3.AB triedy.   Blahoželáme! Dejepisná súťaž bola súčasťou osláv Dní mesta Košice.

       Najlepšie družstvá získali hodnotné ceny.

     • Úspechy v Hviezdoslavovovom Kubíne
      • Úspechy v Hviezdoslavovovom Kubíne

      • regionálnom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín obsadil Tomas Paul Mansbridge z 2. NB  1. miesto v prednese poézie v kategórii IV.

       Študent Adam Benko z 3. AB taktie obsadil 1. mesto v prednese prózy v kategórii IV.

       Obaja postúpili do krajského kola, ktoré prebiehalo v Michalovciach. Adam Benko opäť exceloval a obsadil 1. miesto.

       Obom srdečne blahoželáme.

     • Konferencia nemeckého jazyka
      • Konferencia nemeckého jazyka

      • Vybraní žiaci 4. a 5.NB  sa  zúčastnili 23.4.2018 konferencie pre učiteľov nemeckého jazyka a ich žiakov, ktorú organizoval  SUNG- Spoločnosť  učiteľov  nemeckého jazyka a germanistov Slovenska.

       Akcia sa uskutočnila v rámci projektu „europa: meinewahl“, ktorý bol podporovaný Európskym parlamentom a Ministerstvom zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko a nemeckým spolkom Bürger Europas.  Cieľom bolo posilniť dôveru mladých ľudí v prácu EP pri riešení aktuálnych problémov, pôsobiť proti antieurópskej propagande niektorých politických strán a iniciatív a pripraviť prvovoličov na voľby do EP v roku 2019.

       V rámci akcie prednášal p. Robert Hajšel, riaditeľ Styčnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, ktorý vysvetlil štruktúru a hlavné úlohy EP.

       Peter Wolf zo spolku Bürger Europas predstavil prítomným kvíz „Wer wird Europameister?“.

       Svoje vedomosti o EU si na druhý deň v tomto kvíze overili v našej škole žiaci 3. a 4. NB.

       Pán Wolf ich ocenil zaujímavými a hodnotnými cenami.

     • Divadelné predstavenie v nemeckom jazyku
      • Divadelné predstavenie v nemeckom jazyku

      • Dňa 27.4.sa 30 žiaci 2.a 3.NB triedy zúčastnili  návštevy divadelného predstavenia v divadle Jorik.

       Išlo o inscenáciu drámy Wolfganga Borcherta „Drau3en vor der Tür“ (Zostal pred dverami). Predstavenie pripravil divadelný útvar "kunstatelier". Aj keď išlo o príbeh o ťažkej povojnovej situácii v Nemecku – osud nemeckého zajatého vojaka, ktorý si  nevie po návrate domov nájsť miesto v živote, príbeh a jeho umelecké spracovanie žiakov  zaujalo a zanechalo v nich silný dojem.

        

     • Úspechy našich atlétov
      • Úspechy našich atlétov

      •  

       Dňa 26.4.2018 sa uskutočnilo regionálne kolo v atletike dievčat a chlapcov. V nepriaznivom počasí sa podarilo postúpiť na krajské kolo týmto študentom:

       Radke Škovranovej-1.miesto v behu na 800m a 2.miesto v hode oštepom

       Radke Lukačkovej -2.miesto v skoku do výšky

       Noemi Tolgyesiovej -3.miesto v skoku do ďiaľky

       Diane Gedeonovej -3.miesto v behu na1500m

       Kataríne Gliganičovej-4.miesto v behu na 400m

       Matúšovi Chynoranskému -2.miesto v skoku do výšky

       Samovi Humeníkovi  - 3.miesto v hode oštepom. 

        Srdečne gratulujeme a držíme prsty na krajskom kole 4.5.2018.

     • Prírodovedný deň
      • Prírodovedný deň

      • Dňa 23.apríla 2018 sa na našej škole pri príležitosti Dňa Zeme uskutočnil Prírodovedný deň.

       Žiaci mali možnosť sledovať zaujímavé pokusy v laboratóriach fyzyky a chémie. Laboratórium biológie sa na krátky čas zmenilo na MINIZOO, kde naši najmladší žiaci z I. a II. OA predstavovali svoje domáce zvieratká. Študenti tretieho ročníka prezentovali svoje projekty na tému: Človek a príroda pred odbornou komisiou. Najlepšie práce boli ohodnotené vecnými cenami. 1. Miesto získala M.Lobová  zo IV.NB s prácou Alternatívne stravovanie.

       Prírodovedné aktivity ukončila pani dr.Petrejčíková svojou prednáškou z genetiky. Mali sme možnosť oboznámiť sa s prácou genetikov pri dokazovaní DNA v rôznych životných situáciách.

       Zorganizovaním tohto dňa sme chceli ukázať, že aj prírodné vedy majú svoje čaro.

       Do galérie Prírodovedný deň boli pridané fotografie.

     • Regionálne finále vo futsale dievčat
      • Regionálne finále vo futsale dievčat

      •  

       Dňa 23.4.2018 sa uskutočnilo. Regionálne finále vo futsale dievčat. Družstvo našej školy v zložení: Slávka Huľvejová, Soňa Zahradníková, Timea Forraiová, Dominika Kočišová, Martina Hvolková, Veronika Štarková, Radka Lukačková, Mária Šafárová, Radka Štovková - obsadilo pekné 3.miesto.             

        Dievčatám srdečne gratulujeme.

     • Krajské kolo volejbalu dievčat
      • Krajské kolo volejbalu dievčat

      •  Naše volejbalistky majú za sebou ďalšie úspešné vystúpenie v tomto školskom roku. V Spišskej Novej Vsi tentoraz vybojovali krásne štvrté miesto v krajskom finále. Konalo sa 19.4.2018 za účasti deviatich najúspešnejších škôl kraja. Prehrali jediný zápas s neskorším celkovým víťazom, Gymnáziom Spišská Nová Ves. Úspešne si poradili s Gymnáziom Poštová, Gymnáziom P. Horova z Michaloviec aj s OA Rožňava.

            Systém turnaja nám žiaľ umožnil bojovať len v súboji o štvrté až šieste miesto.

            Dievčatá hrali tentoraz len v šestici: Martina Puchírová

                                                                     Barbara Gergelyová

                                                                     Karin Gergelyová

                                                                     Slávka Huľvejová

                                                                     Zuzana Šterbáková

                                                                     Radka Škovranová

     • Okresné kolo Biologickej olympiády
      • Okresné kolo Biologickej olympiády

      • Dňa 11.4.2018 sa konalo okresné kolo Biologickej olympiády. V oblasti „Botanika“ získala pekné 4 miesto Nina Mikuľáková, žiačka II.OA. V oblasti „Zoológia“ nás reprezentovala Viktória Malecová, žiačka I.OA. Srdečne blahoželáme.

     • Svetový deň vody
      • Svetový deň vody

      •  

       V marci si ľudia pripomínajú Svetový deň vody, prírodného zdroja, ktorý má dôležité a nezastupiteľné miesto na tejto Zemi. My sme síce trošku s oneskorením, ale predsa nakukli za brány vodárenských objektov, ktoré zásobujú pitnou vodou mesto Košice. A bol to teda zážitok. Najprv sme absolvovali návštevu Úpravovne vody, kde nám náš sprievodca poskytol množstvo informácií o tom, ako sa voda stáva vodou pitnou. Na prvý pohľad jednoduchá záležitosť si vyžaduje dokonalú súčinnosť ľudí i strojov. Odtiaľ sme sa presunuli k vodnej nádrži Bukovec. Pri zostupe do jej útrob sme mali pocit, že schody snáď nikdy neskončia, a to sme ešte netušili koľko tunelov a zákrut nás čaká. Každopádne sme si to užili, aj so sprievodnými udalosťami, ktoré vymyslí len život sám. Veď povedzte, koľkí z vás nazreli na takéto miesta? 

        

       Do galérie Svetový deň vody boli pridané fotografie.

     • Mini Innovation Camp
      • Mini Innovation Camp

      • Dňa 05.03.2018 sme sa aj my,  žiaci našej  školskej JA Firmy Great7 zúčastnili na podujatí Mini Innovation Camp.Toto podujatie zorganizovala celoslovenská spoločnosť Junior Achievement Slovensko. Na tejto akcii sme si zdokonaľovali komunikačné, prezentačné a hlavne teambulidingové schopnosti, ktoré využijeme aj v budúcnosti v praxi. Toto stretnutie prebiehalo tak,že nám pani programová manažérka Alžbeta Šrenekelová zadala výzvu na ktorej sme pracovali ako rozdtriedené skupiny ľudí z celého Slovenska. Mali sme sa zaoberať problematikou Cestovného ruchu,  a to konkrétne ako prilákať ľudí zo zahraničia,  aby pricestovali na náštevu poprípade dovolenku na Slovensko. Po stanovenom čase 2 hodín sme naše projekty odprezentovali a nakoniec porotcovia vyhodnotili náš výsledok ako najlepší. Túto skúsenosť vrelo odporúčam aj ostatným, pretože mi táto udalosť dala veľa nových informácií a kontaktov,  ktoré su v podnikaní podľa môjho názoru najpodstatnejšie.

       Dávid Šubovič,prezident GREAT7.

     • Za nami je Marec - Mesiac knihy
      • Za nami je Marec - Mesiac knihy

      • V ňom sa otvorili dvere do iného sveta. Nech sa páči, vstúpte...

       1. V tradícii vlastnej tvorby, ktorú sme začali v roku 2017 s našimi najmladšími, pokračujeme aj v tomto roku. Knižôčka príbehov s ilustráciami vznikla spojením fantázie a kreativity žiakov z 1.OA.

       Prajeme Vám čarovné čítanie... dostupné tu: kniha2018.pdf

       a pozrite si aj našu predošlú tvorbu... dostupné tu: kniha2017.pdf

       2. Osud mladých ľudí nám nie je ľahostajný. Čas, ktorý mnohí trávia aj v nemocniciach sme sa im rozhodli spríjemniť darovanými knihami zo Zbierky kníh pre Detskú onkológiu v Košiciach. Všetkým darcom ďakujeme. Veríme, že knihy potešia.

       3. Čitateľskú gramotnosť podporujeme celý rok, ale jedeň deň v marci čítaním žije celá škola. Tradičná akcia Číta celá škola odhalí mnoho zaujímavých a poučných kníh. 

       Mnohí študenti vymenili učebnice za beletriu, z ktorej čítali úryvky. Dúfame, že akcia prispela k tomu, že niekto nečítajúci sa stal čítajúcim. Zároveň Alex Eiben z 1.OA pripravil krátku reláciu o knihe a slovenčinári odovzdali ceny víťazom školskej literárnej súťaže.

       Niektoré zaujímavé knihy nájdete aj v policiach projektu Knihobežník pri vstupe do školy. 

       4. Sprievodné akcie:

       • Hviezdoslavov Kubín
       • Vráťme knihy do škôl (projekt dobrovoľného čítania - 1.OA, 2.OA)
       • Tvorivé písanie
       • Literary Competition...
     • Medovníky
      • Medovníky

      • Do galérie Medovníky boli pridané fotografie.

       Vedeli ste, že medovníky neboli len súčasťou Vianoc, ale aj Veľkej noci a mnohých jarmokov počas roka?  A viete aký je rozdiel medzi medovníkom a perníkom? Naši najmladší už vedia. V dňoch 21.3.-23.3.2018 navštívili 1.OA a 2.OA v rámci výtvarnej výchovy Dom remesiel na Hrnčiarskej ulici, kde sme sa vrátili k takmer zabudnutému remeslu výroby tradičných medovníkov. Počuli sme mnoho zaujímavých informácií, zoznámili sme sa s históriou i fígľami starých majstrov, videli autentické nástroje a formy a nestačili sa diviť precíznemu zdobeniu. Tiež sme si toto zdobenie vyskúšali a aj keď k dokonalosti máme ešte riadny krok, nezaháľali sme. Naše výtvory sme nakoniec vzali zo sebou, no mnohé skončili ako pochúťka už po ceste. Jednoducho sa im nedalo odolať :)

     • Ruský jazyk v reštaurácii BARVINOK
      • Ruský jazyk v reštaurácii BARVINOK

      • Do galérie Ruský jazyk v reštaurácii BARVINOK boli pridané fotografie.

        Dňa 28.marca sme navštívili tradičnú reštauráciu našich východných susedov - Ukrajinskú reštauráciu BARVINOK, kde Vám po rusky rozumejú.

       Takýmto prívlastkom by sme mohli definovať ukrajinskú reštauráciu Barvinok v centre Košíc, neďaleko Dómu sv. Alžbety. Barvinok je prvá ukrajinská reštaurácia na Slovensku a ponúka ich domácu kuchyňu. Po otvorení vstupných dverí vás privíta usmievavý pán majiteľ, ktorý má energie na rozdávanie. 

       Mohli sme si objednať v troch jazykoch, ukrajinsky, rusky a samozrejme aj slovensky.

       V ponuke majú kvalitné a chutné jedlo, zaujímavá je obedová ponuka Jedz koľko vládzeš za 5,60 eur. Na výber máte rôzne šaláty, boršč a ešte jednu polievku (väčšinou zeleninovú), pirohy, zemiaky, pohánka, zeleninové fašírky, dusená zelenina, kuracie a bravčové mäso, lievance, nápoj tradičný z údených jabĺk. Všetko bolo možné ľubovoľne skombinovať podľa vlastného želania a v ľubovoľnom množstve. Príjemný a ochotný personál, rád porozprával a vysvetlil všetko o jednotlivých jedlách.

       Veľmi príjemné prostredie v národnom štýle s príjemnou ľudovou hudbou.

       My sa tam určite opäť vrátime

        Žiaci I.A a I.AB

     • Veľkonočný volejbalový turnaj
      • Veľkonočný volejbalový turnaj

      • Do galérie Veľkonočný volejbalový turnaj boli pridané fotografie.

       Dňa 26.3.2018 zohrali naše volejbalistky v tomto roku nádherne ďalší turnaj. Tentoraz to bol "Veľkonočný volejbalový turnaj", ktorý sa konal už 18-ty raz a 16-ty rok o putovný pohár. Keď porazili všetky súperky, získali aj tento na jeden rok.       Blahoželáme!

     • Particle Physics Masterclasses 2018
      • Particle Physics Masterclasses 2018

      • Do galérie Particle Physics Masterclasses 2018 boli pridané fotografie.

       Dňa 7.3.2018 sme nazreli do sveta nanočastíc. Zúčastnili sme sa akcie 14th International Particle Physics Masterclasses 2018 na pôde Katedry jadrovej a subjadrovej fyziky. Deň sme začali prednáškou na tému Pohľady do mikrosveta. V tejto prednáške  sme mali možnosť sa bližšie oboznámiť s teóriou relativity, Veľkým treskom,... Zisitili sme aj, že fyzici v Cerne majú množstvo prace s ostreľovaním častíc aby získali nové, nepoznané a mohli rozšíriť svet fyziky o nové informácie. Neskôr nasledovala prednáška na tému Higgsov bozón – hľadanie ihly v kope dát. Každý z účastníkov vedel, akú obrovskú rozlohu má Cern, no nikto ani len netušil akú obrovskú časť tvoria ešte miestnosti, potrubia pod zemou. Určitý čas sme sledovali videá, ktoré nám priblížili urýchľovanie častíc, krok po kroku. Oboznámili nás aj s rýchlosťou akou sa častice pohybujú, ako to vyzerá keď sa dve častice stretnú v presne určenom mieste.  V druhej polovici dňa sme v počítačovej učebni hľadali Higgsov bozón pomocou programov, ktoré sú využívané v Cerne. Každý dostal 50 situácii a podľa elektrónovej stopy musel odhaliť názov častice, ako napríklad, fotóny, mióny, elektróny,... Celá akcia vyvrcholila videohovorom so samotným Cernom. Viacero škôl, z celého sveta, malo možnosť bližšie spoznať život v Cerne. Dvaja vybraní fyzici nám s radosťou odpovedali na každú jednu otázku, ktorú sme pre nich mali pripravenú. Na záver sme dostali certifikáty a malú odmenu. 

       Tomáš Huntata, 3.B

     • Súťaž Junior Internet
      • Súťaž Junior Internet

      • Skvelý úspech dosiahol Oliver Tomondy (4.NB) - druhé miesto v celoslovenskej súťaži  Junior Internet s projektom Runfan - Fitness Tracker - http://runfan.eu5.org/ v kategóriiJuniorWEB - starší žiaci. Súťaže sa  zučastnila aj  Nina Vincová (3.AB) v kategórii Junior BLOG. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu.

     • Súťaž Jugend Debattiert
      • Súťaž Jugend Debattiert

      • Už tradične sa vo februári / marci koná súťaž v debatovaní Jugend debattiert international.V školskom kole debatovali vo štvrtok 15. marca 2018 dva 4-členné tímy z bilingválnych tried 2.NB, 3.NB a 4.NB na tému: ”Mal by sa v každej členskej krajine EÚ vyučovať jazyk jednej zo susedných krajín ako prvý cudzí jazyk?”V debatách zaznelo veľa zaujímavých argumentov “za” aj “proti”, žiaci preukázali, že sa vedia navzájom počúvať a vhodne reagovať na názory protistrany.Víťazi školského kola, Soňa Šulíková / náhradníčka Karin Jalčová (4.NB) a Ivana Jevická (3.NB), postupujú do východoslovenského semifinále, ktoré sa uskutoční v utorok 20. marca 2018 na Gymnáziu Šrobárova v Košiciach. Držíme im palce!

       Do galérie Súťaž Jugend Debattiert boli pridané fotografie.

        

     • Volejbalové úspechy
      • Volejbalové úspechy

      •   Dňa 20.3.2018 naše školské volejbalové družstvo dievčat obhájilo 1. miesto na turnaji o "Pohár starostky MČ Sídlisko nad jazerom".

            Pohár tak ďalší rok ostane na našej škole. K úspechu gratulujeme dievčatám:

                 Martina Puchírová

                 Barbara Gergelyová

                 Karin Gergelyová

                 Lívia Jakubovová

                 Zuzana Šterbáková

                 Slávka Huľvejová

                 Simona Jurová

                 Barbara Skupeková

                 Radka Škovranová

                 Miriam Kondášová

            

         Dňa 21.3.2018 bojovali dievčatá v základnom kole regionálnej súťaže. V málo zmenenej zostave sa im tiež podarilo vyhrať svoju skupinu a postúpiť do finále.

          Dňa  23.3.2018 sa vo finále regiónu umiestnili na krásnom treťom mieste z piatich škôl, čo znamená postup do krajského kola.

            Dievčatám gratulujeme a držíme palce v ďalších zápasoch.

     • Okresné kolo PYTAGORIÁDY
      • Okresné kolo PYTAGORIÁDY

      • Dňa 14. 3. 2018 sa 3 žiaci zúčastnili okresného kola matematickej súťaže PYTAGORIÁDA v dvoch kategóriách. Úspešnými riešiteľmi sa  stali Denisa Bognárová  z I. OA (8. miesto) a Nina Mikuľaková z II.OA(4. miesto). Úspešným riešiteľkám srdečne gratulujeme.