Navigácia

Stratégie na zastavenie prokrastinácie

Milí sledovatelia, prečítajte si ďalší diel seriálu na tému "Prokrastinácia". Tentoraz však už pôjde do tuhého. Predstavím vám účinné stratégie na zastavenie prokrastinácie. Infolist v PDF si môžete stiahnuť tu: infolist_04-Strategie_na_zastavenie_prokrastinacie.pdf
Prajem vám príjemné čítanie.
Ak by ste sa chceli o niečom poradiť, budem rada ak ma kontaktujete mailom: ivana.sprevdzanie@gmail.com

Stratégie na zastavenie prokrastinácie

 

Na prekonanie prokrastinácie musíme vedieť:

 • ČO je treba urobiť
 • AKO to urobiť
 • KEDY to urobiť

Čo potrebujeme urobiť?

Aby sme si vyjasnili, ktoré všetky úlohy alebo ciele na nás čakajú skúsme napríklad:

 • Napísať si zoznam úloh a cieľov („to do list“), na ktorých  potrebujeme pracovať. Môžu to byť úlohy na dnešný deň,  tento týždeň, mesiac, alebo aj dlhšie, záleží od okolností.
 • Potom tento zoznam úloh prioritizovať tak, že si jednotlivé položky v zozname očíslujeme od najdôležitejšej, po najmenej dôležitú.
 • Potom rozdeliť každú úlohu alebo cieľ na všetky čiastkové kroky, ktoré je potrebné urobiť.
 • A nakoniec odhadnúť koľko času si každý krok bude vyžadovať (väčšina ľudí, ktorí prokrastinujú majú zlý odhad na trvanie činností a buď ich podcenia alebo precenia). Tento krok možno bude vyžadovať viac tréningu, kým budeme schopní adekvátne odhadnúť čas nutný pre jednotlivé úlohy.

Ako to urobiť?

Keď plánujeme ako budeme na úlohe pracovať, je veľa spôsobov, ako si môžeme jednotlivé úlohy zjednodušiť. Nižšie je pár spôsobov, ktoré môžeme vyskúšať. Treba mať na pamäti, že nie všetky tieto spôsoby budú vyhovovať každému alebo budú vhodné v každej situácii. Zrejme to bude chcieť pár pokusov a omylov, kým zistíme, čo nám vyhovuje v rôznych situáciách.

Najskôr najhoršie

Pusti sa do najhoršej úlohy na začiatok, takže všetky ostatné v porovnaní s ňou budú ľahšie.

Použitie zotrvačnosti

Začni s úlohou, ktorá sa ti páči, to ťa naštartuje a potom bez prestávky rýchlo prejdi na úlohu, ktorú odkladáš.

Len 5 minút

Naplánuj si, že sa úlohe povenuješ len 5 minút. Je to veľmi málo času, takže zistíš, že zvládneš ešte 5 minút. Na konci každej „päť-minútovky“ porozmýšľaj, či zvládneš ešte 5 minút pracovať na úlohe a tak ďalej.

Nastavenie časového limitu

Navrhni si, ako dlho budeš na danej úlohe pracovať, napr. 30 minút. A venuj sa jej iba toľko. Lepšie ako keby si naťahoval čas, aj keď máš pocit, že môžeš.

 „Prime-Time“

Pracuj v čase, keď si najproduktívnejší, máš veľa energie alebo kreativity. Použi túto dennú dobu na dokončovaní svojich úloh a cieľov.  Cieľom  tohto spôsobu je nájsť svoje optimálne fungovanie.

Obľúbené miesto

Musíme si dať pozor na typy prostredí, v ktorých dokážeme  zvládnuť viac a na tie, v ktorých nás môže viac vecí vyrušovať a zvádzať k prokrastinácii. Ak je to nutné, izoluj sa, aby si minimalizoval sociálne a iné podnety, ktoré by ťa mohli vyrušiť.

Hneď ako si spomeniem

Hneď,  ako ti príde na um nejaká úloha, ktorú treba zvládnuť, pusti sa do nej!

Pripomienky

Ak často zabúdaš na úlohy, použi vizuálne pripomienky. Napríklad farebné lístočky na miestach, kde si často, nalep si zoznam na chladničku, na zrkadlo alebo si zapíš pripomienky do mobilu.

Predstavivosť

Použi svoju predstavivosť a veľmi presne a živo si predstav, že úloha je úspešne splnená. Použi dobrý pocit z úspechu ako hnací motor na prácu na danej úlohe.

Sústredenie

Ak máš pocit, že si roztržitý/á a nevieš sa sústrediť na svoju úlohu, zatvor na chvíľu oči, a pokús sa sústrediť na svoje dýchanie. Pokús sa spomaliť každý nádych a výdych.  Vydrž v tejto relaxácii 5-10 minút, sústreď sa na svoj pokojný dych a potom sa vráť do práce.

Naplánovaná odmena

Odmeniť sa za dobre odvedenú prácu alebo dosiahnutie cieľa  je dobrou motiváciou. Môže ňou byť napríklad prestávka od práce. Ak si vymyslíme odmenu, bude nás motivovať v práci. Čím viac sa odmeníme aj za malé čiastkové úspechy, tým menej sa budeme cítiť, že nám niečo uniká. Budeme menej deprimovaní a teda budeme menej prokrastinovať.

Kedy to môžem urobiť?

Na dobrý časový rozvrh potrebujeme plán, potom budeme vedieť kedy sa máme pustiť do ktorej úlohy. Použi diár, plánovací kalendár alebo apku v mobile, prípadne si zostav vlastnú tabuľku, kde si vieš naplánovať, ale aj zrušiť úlohy napríklad na týždeň. Time-management (hospodárenie s časom) je efektívne vtedy, keď má štruktúru. Najprv si zapíš do kalendára svoje už existujúce záväzky a rutinu, to Ti pomôže, aby si reálne videl/a kedy a koľko máš času na prácu,  následne si zaznač termíny na prácu na svojich úlohách a cieľoch.

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium, Opatovská cesta 7, Košice
  Opatovská cesta 7, 040 01 Košice
 • 055 7274411 - sekretariát
  055 7274412 - riaditeľ školy
  055 7274414 - zástupca riaditeľa
  055 7274415 - šk. jedáleň

Fotogaléria