Navigácia

Zlomyseľný cyklus prokrastinácie

Ak vás zaujala téma vyhýbania sa povinnostiam a chceli by ste sa dozvedieť viac, ponúkam vám pokračovanie v druhom článku, ktorý sa venuje najmä tomu, prečo sa prokrastinácia opakuje a ako z toho začarovaného kruhu vystúpiť von. Celý infolist si môžete stiahnuť tu:
infolist_02-Zlomyselny_cyklus_prokrastinacie.pdf

  Zlomyseľný cyklus prokrastinácie

Cyklus prokrastinácie

Prokrastinácia vzniká na základe našich neprospešných pravidiel a nepravdivých presvedčení o tom, čo očakávame od seba a od sveta. Keď sa aktivujú, vedie to k pocitu nejakej formy diskomfortu, spojenej s úlohou alebo s cieľom, ktorému čelíme.  Ak tento diskomfort nevieme zvládnuť (teda zisťujeme ako sa cítime a či je to ešte OK), je pravdepodobnejšie, že sa uchýlime k prokrastinácii, ktorá pre nás predstavuje možnosť ako sa vyhnúť diskomfortu. Ba čo viac, ak prídeme s presvedčivou výhovorkou a ospravedlnením pre našu prokrastináciu, je viac než pravdepodobné, že tento chodníček vyhýbavého správania, nás zvedie.  A tak sa zamestnáme príjemnejšími aktivitami, ktoré nás rozptýlia a stanú sa náhradou za naše úlohy a ciele, na ktorých potrebujeme pracovať. Dôsledky plynúce z prokrastinácie, či sú pozitívne alebo negatívne, oboje vedú k vyššej pravdepodobnosti prokrastinácie aj v budúcnosti, keď sa stretneme s podobnou úlohou alebo cieľom. Je to tak preto, že zisk z odloženia úlohy, voči ktorej máme averziu je tu stále.

Cyklus práce

Cyklus prokrastinácie nám ukazuje, že prokrastinácia je zlomyseľný začarovaný kruh, v ktorom môžeme uviaznuť. Pozitívum však spočíva v tom, že sme schopní z tohto začarovaného kruhu prokrastinácie vystúpiť.

Pozitívnejší cyklus práce nám ukazuje, že keď sa stretneme s úlohou, ktorej by sme sa najradšej vyhli musíme:

 • Odstrániť  neprospešné pravidlá a presvedčenia
 • Vyrovnať sa s nepohodlím
 • Odmietnuť výhovorky
 • Podporiť svoju motiváciu, nie kritiku
 • Aplikovať praktické stratégie na zastavenie prokrastinácie

Je dôležité si uvedomiť, že prokrastinácia je zlozvyk a jeho zmena si vyžaduje čas, prax, vytrvalosť, konzistentnosť a trpezlivosť.

Novinky

Kontakt

 • Gymnázium, Opatovská cesta 7, Košice
  Opatovská cesta 7, 040 01 Košice
 • 055 7274411 - sekretariát
  055 7274412 - riaditeľ školy
  055 7274414 - zástupca riaditeľa
  055 7274415 - šk. jedáleň

Fotogaléria